PORPROV XVII JATENG 2026 CABOR CATUR PERORANGAN CEPAT PUTRA

Arrangör(er)KONI JATENG & PENGPROV PERCASII JATENG
NationIndonesien ( INA )
TurneringsledareSUGENG PRADSAJA, M.M.
HuvuddomareIBNU ANAS, WNP
DomareLILIK SUPRIYONO, M.Pd., WNP
betänketid (Rapid)25 Menit + 10 Detik
SpelplatsHotel Gosyen Kota Salatiga
Antal ronder7
TurneringstypBerger
Rankingberäkning -
Datum2026/10/27 till 2026/10/28
Rating-Ø1000
LottningsprogramSwiss-Manager av Heinz Herzog, Swiss-Manager turneringsfil

Senast uppdaterad28.10.2026 08:28:49, Creator/Last Upload: WACANA_2023

Val av turneringBEREGU KLASIK PA, PERORANGAN KLASIK PA, BEREGU CEPAT PA, BEREGU KILAT PA, PERORANGAN CEPAT PA, PERORANGAN KILAT PA, BEREGU KLASIK PI, PERORANGAN KLASIK PI, BEREGU CEPAT PI, BEREGU KILAT PI, PERORANGAN CEPAT PI, PERORANGAN KILAT PI
Val av parametrar dölj turneringsinformation, Länka turnering i turneringskalender
ListorLista över spelare, Startlista, alfabetisk, Alphabetical list all groups
Slutställning efter 7 ronder, Lottning/Resultat
Korstabell efter 7 ronder, Korstabell, efter startnummer, Nations-, Parti och Titelstatistik, Spelschema
Excel/Skriv utExportera till Excel (.xlsx), Exportera till PDF, QR-Codes

Slutställning efter 7 ronder

Plac.SNrNamnKlubbPoäng TB1  TB2  TB3  TB4  TB5 
14EPHESIANS PRISMARANATHA,KOTA SALATIGA60517,25233
26SURYA WAHYU PUTRA,KOTA SEMARANG50414,7520,53
32SIGIT SUGIARTO,KABUPATEN KEBUMEN4,5141120,51,5
41LOOZ ANDERE MADRIANDRI,KABUPATEN BREBES4,52411181,5
53M. ILHAM RIZKY MAULANA,KABUPATEN JEPARA4048,5141
68AGUS SLAMET MN,KABUPATEN CILACAP3036121
77DJOKO SUPRIYONO,KABUPATEN BANYUMAS101040
85DAVID SAPUTRA,KABUPATEN SUKOHARJO000000

Anmärkning:
Tie Break1: Direct Encounter (DE) (Forfeited games count)
Tie Break2: Number of wins including byes (WIN) (Gamepoints, Forfeited games count)
Tie Break3: Sonneborn Berger Tie-Break Variable (2023) (Gamepoints, Forfeited games count)
Tie Break4: Progressive Score, before FIDE-Tie-Break (PS)(Gamepoints)
Tie Break5: Koya System (KS) (Gamepoints/Limit 50")